Unutmabeni Çiçeği

Unutma beni çiçeği

Aslında pek çiçek merakım yoktur. Birkaç defa zorunluluktan dolayı gül filan almış olmanın dışında ne çiçek çiçek almışlığım var ne de çiçeklerle ilgili bilgi sahibiyim. Ama bu çiçek oldukça hoşuma gitti; hem görünümü hem de ismi itibari ile.

İnsanoğlunun dış dünyadaki varlıkları isimlendirme, onlara sözel bir karşılık bulma yöntemleri öteden beri ilgimi çekmiştir. Söz konusu varlık çiçek ya da hayvan olunca işin içine enteresan hikayeler de giriyor bazen. Bu çiçek de onlardan biri, çünkü isminin bir hikâyesi var.

“Unutmabeni”, diğer adıyla “mine çiçeği”. Fransızlar “ne m’oubliez pas” diyorlar. Türkçesi “unutma beni”. Diğer birçok dilde de çiçeğe benzer adlar verilmiş (İngilizcede forget-me-not, İtalyancada nontiscordardimé).

“Efsaneye göre, Tuna nehri kıyısında yürüyüşe çıkmış bir şövalye ve sevgilisi, nehir kenarında sulara kapılıp gitmek üzere olan mavi bir çiçek görürler. Sevgilisinin çiçeği arzu etmesi üzerine çiçeği almaya çalışan fakat bu sırada nehrin sularına kapılan şövalye son bir hamleyle çiçeği sevgilisine doğru atar ve ‘Vergissmeinnicht!’ yani ‘Unutma beni!’ diye haykırır.”

Bir başka çiçek hikâyesi için: Kardelen ve Hercai

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s