Dedem ve Cortebert

tumblr_mpa1zuba451rrxce6o1_500Dedemden kalma cep saati, yıllar var ki bir köşede duruyordu. Kurmalı saat ne de olsa, düzenli olarak ilgilenmezsen o da sana cevap vermez. Ne var ki bizim dede saati, kurduktan birkaç saat sonra 4-5 saatlik sapma gösteriyordu. Belli ki bir derdi var, içeride bir yerlerde mekanik süreçler aksıyor.

Sorduk soruşturduk, kim onarır bu saati diye. Malum, saatin manevi değeri, onu alelade bir saatçiye teslim etmeye müsait değil. Kaldı ki sokak aralarında tek tük rastladığımız saatçiler, pil ya da kayış değiştirmek dışında bir maharete sahip midirler emin değilim.

Dediler ki Sirkeci’de Doğubank İş Hanı’nda “Saat Hastanesi” diye bir dükkan varmış ve ustası işinin ehliymiş. Gittim ve babamın ben 10-11 yaşlarındayken hediye ettiği ve birkaç yıl içinde iyice pert olmuş Seiko 5 ile birlikte dedemin hatırası Cortebert’i teslim ettim. Dükkan sahibi usta, efendiden bir adam. Esnaflığını pek beğendim. Sağ olsun, saatleri teslim ederken cep saati için bir zincir(köstek) hediye etti.

Saatler tamir edildi, bakımları yapıldı. Teslim aldım. Tıkır tıkır çalışıyorlar maşallah.

Mekanik saat gibisi yok…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s